Trzy dni muzykowania w Szkole Muzycznej w Dobczycach

W dniach 15-17 listopada 2018 roku w Dobczycach, w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym im. Burmistrza Marcina Pawlaka odbyły się IV Dni Muzykowania Zespołowego i Rodzinnego. Organizatorami Dni Muzykowania Zespołowego i Rodzinnego była Szkoła Muzyczna I stopnia w Dobczycach, Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów oraz Urząd Gminy i Miasta Dobczyce. Partnerami konferencji była również Katedra Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie oraz PWM a partnerem Festiwali była również firma Wawel SA. W ramach Dni Muzykowania Zespołowego i Rodzinnego zorganizowano następujące imprezy: III Ogólnopolski Festiwal Zespołów Rytmicznych, IV Ogólnopolską Konferencję Naukową nt. „Konteksty kultury, konteksty edukacji. Początki kształcenia muzycznego” oraz IV Festiwal Rodzinnych Zespołów Kameralnych. Wydarzenia w ramach Dni miały na celu wspieranie i promowanie muzykowania zespołowego – nie tylko jako ścieżki kształcenia muzycznego, ale także jako formy rozwoju muzycznego, narzędzia budowania więzi społecznych i rozpowszechniania kultury, integracji wielopokoleniowej i rozwoju zjawiska muzykowania profesjonalnego i amatorskiego. Jednocześnie Dni miały na celu refleksję naukową i wymianę doświadczeń w zakresie początki kształcenia muzycznego. IV edycja projektu była realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Potrzeba zorganizowania Festiwalu Rodzinnych Zespołów Kameralnych wynikała z faktu, iż w regionie i w Polsce brakuje platform pozwalających zespołom rodzinnym na występy publiczne. Zjawisko muzykowania rodzinnego, będące w regresie, powinno być promowane i wspierane. Czynnikiem stymulującym rozwój zjawiska będzie zorganizowanie platformy pozwalającej takim zespołom na publiczną prezentację własnej pracy. Festiwal miał charakter integracyjny i na stale wpisał się w kalendarz wydarzeń artystycznych regionu. Jego celem było zachęcenie do muzykowania zespołowego w środowisku rodzinnym, wydobycie zapomnianych umiejętności, dostarczenie radości wspólnego grania w przyjaznej atmosferze sobotniego przedpołudnia. Z tych też względów podczas Festiwalu nie było jury, nie było oceniania, żadnych wymogów repertuarowych lub ilościowych, wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. W ramach festiwalu wystąpiło 10 zespołów rodzinnych w składach od 2 do 20 osób. Zespoły prezentowały się w patriotycznym repertuarze a całość zwieńczył występ Jacka Ozimkowskiego – bas i Marty Mołodyńskiej-Wheeler fortepian z koncertem „Radośnie Niepodległa” realizowanym w ramach projektu Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna w Dobczycach.

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. „Konteksty kultury, konteksty edukacji. Początki

kształcenia muzycznego” stanowiła naukowe „zaplecze” wydarzeń w ramach Dni Muzykowania Zespołowego i Rodzinnego. W Dobczycach gościło 9 specjalistów z ośrodków naukowych w całym kraju, którzy prowadzili warsztaty i wykłady z zakresu instrumentalistyki, awansu zawodowego, integracji edukacyjnej w kształceniu muzycznym, a także z zakresu obszarów tremy oraz wyobraźni narzędzia kreowania przyszłości. Podkreślano zarówno wagę indywidualnych doświadczeń i narracji pedagogicznych, szczególnie w obszarze kształcenia instrumentalnego.

III Ogólnopolski Festiwal Zespołów Rytmicznych skierowany był do uczniów szkół muzycznych I stopnia. Jury, pracujące w składzie: dr hab. Lidia Kataryńczuk-Mania, dr Romualda Ławrowska i mgr Barbara Białko, oceniło prezentację 16 zespołów z różnych regionów kraju, głównie regionu polski południowej. Uczniowie prezentowali się w różnorodnym repertuarze wśród którego w ramach obowiązkowego występu wykonywali jedne z polskich tańców Narodowych. Festiwal zakończył się uroczystym koncertem w wykonaniu zespołu nauczycielskiego Szkoły Muzycznej w Dobczycach pod kierunkiem pana Konrada Ligasa, a wykonano premierę utworu pn.: „Jazzowa Suita Patriotyczna” realizowaną w ramach programu Ministra „Zamówienia Kompozytorskie 2018”

Przez 3 dni Regionalne Centrum Oświatowo-Sportowe tętniło muzyką, radością, kreatywnymi pomysłami choreograficznymi, śmiechami dziecięcymi, dyskusjami naukowymi, wykładami dotyczącymi kultury i jej rozwoju. Udział czynny w Dniach wzięło około 500 osób, w tym wiele, które po raz pierwszy zawitały do Dobczyc i do Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego im. Burmistrza Marcina Pawlaka. Wydarzeniom towarzyszyła wystawa PWM materiałów nutowych.

Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Miesięcznik Powiatowy SEDNO, Miesięcznik Gminny TAPETA, Telewizja Powiatowa Myślenice iTV. Dofinansowanie: Urząd Marszałkowski w ramach Programu „Mecenat Małopolski”, Gmina i Miasto Dobczyce, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Gospodarz Obiektu: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *