Partnerzy

Straż Miejska w Myślenicach dla seniorów

Myślenicka Straż Miejska przeprowadziła warsztaty samoobrony dla seniorów. Skąd pomysł na organizację bezpłatnego kursu? Pomysłowość i przebiegłość kieszonkowców czy oszustów nie zna granic, gdy jeden sposób nie zadziała, wymyślają kolejny, a przy tym nie mają żadnych skrupułów. Dlatego, ważne jest, aby jak największa grupa seniorów miała świadomość tego w jaki sposób działają przestępcy i jak należy postępować, aby nie ułatwiać im zadania. Dzieląc się swoim doświadczeniem zawodowym z seniorami chcieliśmy przypomnieć im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, w domu i w przestrzeni publicznej, w drodze na zakupy czy w drodze do kościoła. Ten projekt nie jest niczym nowym w Myślenicach organizowaliśmy już 7 edycji bezpłatnego kursu samoobrony dla kobiet, przyszedł czas na II edycje „Bezpieczny Senior”. Wielokrotnie byliśmy również zapraszani na szkolenia do Myślenickiego Klubu Seniora gdzie realizowaliśmy program „Unikaj zagrożeń”. Starszy nie zawsze znaczy bezradny! Seniorzy niejednokrotnie udowadniali, że są bardzo aktywni, ochoczo angażują się w różne oferowane im formy zajęć, ich aktywizacja stała się inspiracją do tego aby nieco szerzej spojrzeć na problemy i zagrożenia jakie mogą doświadczyć osoby w wieku 55+ – mówi komendant myślenickiej SM Tomasz Burkat.

Jednym z bloków tematycznych spotkania z seniorami jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym w szczególności najsłabszych na drodze – pieszych i rowerzystów. Przy tej okazji, funkcjonariusze będą prezentowali różnego rodzaju elementy odblaskowe i przypominali o obowiązku ich odpowiedniego stosowania przez każdego pieszego, bez względu na wiek.

Zajęcia teoretyczne mamy już za sobą, w warsztatach udział wzięło ok 35 seniorów

Na tzw. „Psychologicznych i taktycznych aspektach samoobrony” seniorzy dowiadują się, że samoobrona to przede wszystkim wyrafinowany system obrony psychologicznej oraz taktyczny sposób unikania różnych zagrożeń. Ważna jest również, świadomość własnego otoczenia, własnego ciała ocena ryzyka. Nasi kursanci z prelekcji prowadzonej przez kierownika Andrzeja Kobiałkę dowiedzieli jakie zachowania mogą prowokować atak oraz jak unikać niebezpiecznych sytuacji i skutecznie prosić o pomoc. Wracając wieczorem, nie wybieramy nieoświetlonej alejki, tunelu, nie przechodzimy na chodniku, obok pijanej i agresywnej grupy, jeśli możemy pójść chodnikiem po drugiej stronie ulicy. Nie zaglądamy w ciemne bramy na obcym terenie, unikamy tłumu i odpowiednio zabezpieczamy osobiste rzeczy. Samoobrona to nie tylko walka ciałem, to również umiejętne wykorzystanie miejsca, w którym się znajdujemy i dostępnych w nim przedmiotów również tych, które mamy pod ręką. W części praktycznej kursu zaktywizowaliśmy ruchowo seniorów, dostosowując program szkolenia do ich psychofizycznych możliwości – mówi dalej Tomasz Burkat Komendant SM prowadzący zajęcia praktyczne, na co dzień również instruktor samoobrony taktyk i technik podejmowania interwencji.

Dlaczego warto było wziąć udział w szkoleniu?

Proponowana forma spędzania czasu wolnego dla seniorów to trening kształtujący w kursantach przede wszystkim większe poczucie własnego bezpieczeństwa i opanowania, a to może okazać się kluczowe w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Prowadzący w trakcie szkolenia starają się odblokować naturalne reakcje obronne, wyćwiczyć skuteczne i sprawdzone techniki negocjacji w sytuacjach zagrożenia, zaprezentować sposoby zwalczania stresu i wzmacniania poczucia pewności siebie. Metodyka prowadzonego kursu jest przygotowana specjalnie do wieku i możliwości uczestników, którzy na zakończenie spotkania otrzymali upominek potwierdzający udział w szkoleniu oraz zostali obdarowani elementami odblaskowymi.

Foto: archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *