Partnerzy

Muzeum Regionalne „Dom Grecki” do … likwidacji?

Wygląda na to, że dni Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” w Myślenicach są policzone. Taka jest decyzja władz miasta (czyt: burmistrza Myślenic). Zamiast Muzeum Regionalnego w 2018 roku ma otworzyć swoje podwoje Muzeum … Niepodległości. Nowy budynek stanie w centrum miasta. Zdaniem burmistrza to świadectwo tego, że Gmina podąża za duchem czasu, bo dzisiaj powstają nowe muzea, nowoczesne, takie, w których chce przebywać młodzież zaś regionalizm to w dzisiejszych czasach anachronizm.

Przeciwne zdaniu burmistrza jest lokalne środowisko ludzi kultury, które takim twierdzeniem i zapowiedzią likwidacji „Domu Greckiego” jest oburzone. Myślenickie muzeum działa od 1929 roku i dzisiaj jako jedyne w mieście stanowi skarbnicę wiedzy historycznej gromadząc to wszystko co tej historii dotyczy (tutaj znajduje się także archiwum miasta). Osiągnięcia tej placówki są niepodważalne, tak jak niepodważalna jest w niej rola obecnej dyrektorki Bożeny Kobiałki. Niestety los tej ostatniej także został przez włodarza Myślenic przesądzony, o czym będziecie mogli Państwo przeczytać w papierowej wersji „Sedna” już w najbliższy czwartek.

Ludzie kultury stanęli murem za muzeum. Chcą go bronić przed zagładą. Oto treść petycji społecznej oraz lista instytucji, do jakich została skierowana:

PROTEST W SPRAWIE LIKWIDACJI MUZEUM REGIONALNEGO „DOM GRECKI”

My Myśleniczanie, powiadomieni o planach Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach dotyczących likwidacji Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” w Myślenicach, jesteśmy oburzeni tą decyzją.

Muzeum, którego początki sięgają 1929 roku, jest od lat najlepiej działającą w Myślenicach instytucją kultury. Posiada imponujące zbiory etnograficzne, prowadzi działalność edukacyjną, wystawienniczą i naukową. Dzięki Muzeum Myśleniczanie regularnie uczestniczą w kulturze. Instytucja ma sukcesy artystyczne, organizacyjne, frekwencyjne. Wyjątkowa była ekspozycja grafik Rembrandta, wystawy Chagalla, Dali’ego, Grassa, Picassa, Matisse’a, Mirò, Kurosaki, Krynickiego, Weissa, Kantego-Pawluśkiewicza, Dudy-Gracza czy plakatów Starowieyskiego, prestiżowe wystawy fotograficzne „National Geographic”, „Fotografia Dzikiej Przyrody – Wildlife Photographer of the Year 2002-2012”. Od początku swojego istnienia Muzeum gromadzi zbiory archiwalne, materiały źródłowe do badania dziejów miasta i regionu.

Muzeum tworzy tożsamość kulturową i kulturalną Myślenic. Ma zawsze otwarte drzwi dla innych organizacji zajmujących się kulturą w mieście np Stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice”, mgFoto, Grupy Poetyckiej Tilia czy Myślenickiego Towarzystwa Historycznego.

Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy tak zasłużona i profesjonalna placówka kultury bez powodu znika z intelektualnej przestrzeni miasta!

Protestujemy!

Myślenice, 28 lipca 2016

Do wiadomości:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Sekretarz Stanu, Urząd Marszałkowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Małopolski Urząd Wojewódzki – Wojewoda Małopolski, Starostwo Powiatowe – Starosta, Starostwo Powiatowe – Rada Powiatu, Urząd Miasta i Gminy Myślenice – Burmistrz, Urząd Miasta i Gminy Myślenice – Rada Miasta i Gminy Myślenice, Posłanka PE Róża Thun, Senator RP Bogdan Klich, Poseł RP Jarosław Szlachetka, Poseł RP Marek Sowa, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Rzeczpospolita, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Gazeta Myślenicka, Sedno, TVP Kultura, TVN, TVP Kraków, Polsat, Radio Kraków, RMF, Radio Zet, www.culture.pl, www.wp.pl , www.onet.pl , www.komitetobronydemokracji.pl, Oddział krakowski im. Ks. K. Wojtyły PTTK w Krakowie, Oddział PTTK Lubomir w Myślenicach

Stowarzyszenie „Wspólnota Myślenice”, Myślenickie Towarzystwo Kultury, Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto,, Grupa Poetycka „Tilia”, Myślenickie Towarzystwo Historyczne.

Pomimo protestów burmistrz Myślenic stoi na swoim stanowisku, przekonany, że jest ono jedynie słuszne. Tymczasem w ulotce wydanej specjalnie z okazji Światowych Dni Młodzieży przez Gminę Myślenice i przez nią firmowanej czytamy: Inną, bardzo istotną w historii miasta budowlą jest Muzeum Regionalne „Dom Grecki”. W budynku można podziwiać m.in. XIX-wieczne wnętrza mieszczańskie czy wystawy dzieł sztuki ludowej, etnograficzne oraz te dotyczące II Wojny Światowej. Muzeum pełni ważne funkcje w życiu kulturalnym miasta.

Nagle przestało je pełnić i jest miastu niepotrzebne? Burmistrz obiecuje, że wszystkie zbiory z Muzeum Regionalnego znajdą się w mającym powstać Muzeum Niepodległości. Nawet jeśli tak, jak będą się miały do charakteru nowego muzeum? Nikt nie wie także, poza samym burmistrzem, kto pełnić będzie funkcję dyrektora Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” do końca 2018 roku, skoro dotychczasowa dyrektorka Bożena Kobiałka otrzymała propozycję nie do odrzucenia objęcia stanowiska wicedyrektora MOKiS (o czym już w czwartek w papierowej odmianie gazety).

7 odpowiedzi na „Muzeum Regionalne „Dom Grecki” do … likwidacji?

 • Przemysław Cichocki pisze:

  Moje ulubione muzeum,nie chce się wierzyć tym informacjom.Nikt nigdzie nie prowadzi działalności w zakresie edukacji kulturalnej lepiej od Domu Greckiego.I to na wielu polach,np.wydawnictw o tem.etnograficznej,upowszechniania wiedzy nt.współczesnych rzeźbiarzy regionu,ekspozycji prac.Niewiarygodne,zła decyzja.PC

 • Iwona Dobrzyńska pisze:

  Treści związane z niepodległością zawsze były obecne w pracy muzeum/ dokumentacja, wystawiennictwo, wykłady i spotkania/, ale było też dużo więcej- szeroko rozumiana kultura, czy na nią już nie będzie miejsca w realizującym nową formułę muzeum? Czy przy określaniu nowego kierunku działań muzeum przeprowadzone będą szerokie społeczne konsultacje w tej kwestii- przecież to muzeum dla mieszkańców tego miasta. Dlaczego świetna praca pani B. Kobiałki nie znajduje uznania w oczach władz miasta, skoro miałaby być wicedyrektorem muzeum- kto i czym zasłużył bardzie na pełnienie funkcji dyrektora?

  • Anka pisze:

   Muzeum Dom Grecki to nasz salon! Mnie i licznym moim znajomym potrzebne jest klimatyczne miejsce integrujące, kiedyś była to galeria w najstarszej kamienicy, od lat za przyczyną bardzo zaangażowanych pracownic, a zwłaszcza Pani Bożenki,jest to bardzo żywa placówka. Tu twórcy ( ci wielcy, mniejsi i zupełnie mali) oraz animatorzy kultury znajdowali odpowiednie warunki do prezentacji swojego dorobku czy swoich fascynacji.
   Nikt nigdy z urzędników miejsko – gminnych powołanych do tego i biorących za to całkiem przyzwoite pieniądze nie zainteresował się moim osobistym dorobkiem jak i moimi kontaktami. Pani Bożenka to robiła i za pomoc takim wyklętym dostała po łapach.

 • Ktuś pisze:

  Wlasciciele o swoje sie upominaja i tzeba oddac budynek.

 • dorokami pisze:

  Muzeum Regionalne „Dom Grecki” do likwidacji?!

  Uważam za skandaliczną planowaną decyzję Rady Miasta Myślenice o likwidacji Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na posiedzeniu Rady Miejskiej w dniu 30 września br.
  Po co likwidować placówkę, która działa doskonale?
  Radni uzasadniają likwidację Muzeum złymi warunkami lokalowymi i planem budowy nowego gmachu tzw. muzeum niepodległości. Oczywiście, nowy lokal jest potrzebny, wszyscy, którzy odwiedzają Dom Grecki zgodzą się, że na imprezach kulturalnych jest ciasno, sala wystawowa pęka w szwach. Czy jednak aby poprawić warunki działania placówki należy ją wcześniej zlikwidować? Czy zlikwidowano Bibliotekę Publiczną przed przeniesieniem jej do nowego budynku? Czy zwolniono wcześniej Panią Dyrektor?
  Uważam, że należy utrzymać dotychczasowy profil działania Muzeum Regionalnego wraz z jego szeroką ofertą kulturalną. Jest to jedyna placówka w Myślenicach, która odpowiada na zapotrzebowania kulturalne środowiska promując jednocześnie lokalnych artystów. Wystawy malarstwa, wieczory poezji, wykłady historyczne, koncerty, prelekcje podróżnicze… Oferta Muzeum Regionalnego jest przebogata i dostępna dla każdego, a nie tylko dla „znajomych królika”. Nie sposób nie wspomnieć o niepowtarzalnej atmosferze imprez kulturalnych organizowanych w Muzeum. Klimat życzliwości i otwarcia na różne kierunki sztuki i działalności artystycznej był budowany przez wiele lat. Zawdzięczamy go pracy Pani Dyrektor Bożeny Kobiałki i całemu zespołowi pracowników Muzeum. Bez nich życie kulturalne Myślenic pozostałoby jedynie martwym zbiorem danych statystycznych.

  Władze chcą muzeum niepodległości. Dobrze. Ale czemu przeszkadza im Dom Grecki? Czy obie placówki nie mogą działać równolegle, nawet w ramach jednej strukrury formalnej?
  Ważne jest jednakże, aby nie zaprzepaścić dotychczasowego dorobku Muzeum i pozwolić tej placówce, jej Dyrektorowi i pracownikom realizować ich plany działań kulturalnych. Dzięki Nim miasto żyje i nie jest kulturalną pustynią!

  • wiadomo kto pisze:

   Bardzo bardzo mądrze nic ująć i nic dodać. Może tylko to, że trzeba starannie wybierać radnych aby nie byli maszynkami do potakiwania. Ile pieniędzy miesięcznie tracimy na to potakiwanie. Jeden Radny Pitala z PIS miał jakiś konstruktywny wniosek, płaćmy za rady a nie potakiwanie.
   Obecny na sali obrad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *