Partnerzy

Gala w RCOS-ie

O tym co udało się zmienić w lokalnych społecznościach opowiadali realizatorzy projektów podczas Gali Działaj Lokalnie, która odbyła się w ubiegły piątek w Regionalnym Centrum Oświatowo -Sportowym w Dobczycach. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS.

Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS od 2013 roku jest Ośrodkiem Działaj Lokalnie, przyznającym małe granty dla organizacji i grup nieformalnych z terenu powiatu. W ubiegłym roku dofinansowanie otrzymało 13 inicjatyw na łączną kwotę 55.000 zł.

Podczas Gali Działaj Lokalnie zaprezentowane zostały inicjatywy i ich pomysłodawcy. W efekcie realizacji 13 projektów, powstało także 7 filmów prezentujących aktywność społeczną. Na gali wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla najlepiej zrealizowanych inicjatyw.

Agnieszka Dudek, Fundacja ARTS – To co robimy nie jest obliczone na krótki efekt.  Po dwóch latach funkcjonowania programu, widzimy jak wspaniałe pomysły mogą być realizowane niewielkim nakładem środków finansowych, wpartym inwencją i pracą lokalnych liderów.

Świadectwem tego jest funkcjonowanie w społecznościach lokalnych inicjatyw, które mocno wpływają na lokalną aktywność. Projekt „Mobilny regał” otrzymał pierwsze miejsce i nagrodę publiczności w konkursie filmowym „Opowiedz”, polegającym na zaprezentowaniu projektu i jego wpływu na lokalną społeczność. Pomysłodawcą inicjatywy jest Paweł Piwowarczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach. Wraz ze współpracowniczkami Edytą Sewiłło i Dorotą Mistarz wystąpili o dotację do programu Działaj Lokalnie. Tak powstał Miś i jego niezwykły mobilny regał z książkami. Miś pojawił się na ulicach Dobczyc w listopadzie i od razu przystąpił do działania. Nagrał filmik zachęcający do głosowania w wyborach samorządowych, odwiedził dwa dobczyckie przedszkola: nr 1 i nr 3, gdzie przywiózł książki. W efekcie w bibliotece przybyło kilkanaścioro młodych czytelników, którzy przyszli wraz z rodzicami, aby się zapisać. Miś w połowie grudnia otrzymał imię Tuliś – imię to wyłoniono poprzez głosowanie mieszkańców. Program „Działaj Lokalnie” jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Na zdjęciu Miś Tuliś, Paweł Piwowarczyk i dyrektor MBP w Dobczycach. Foto: Paweł Stożek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *