Partnerzy

Strażacy w trenażerze

Strażacy z myślenickiej PSP odbyli pierwsze treningi w specjalnym, mobilnym trenażerze rozgorzeniowo – dymowym. Trenażer przyjechał do Myślenic (plac obok budynku PSP) wprost z krakowskiej Komendy Wojewódzkiej i jest jedynym w Polsce tego rodzaju urządzeniem na kółkach.

Trenażer daje możliwość symulacji pożaru w pomieszczeniach zamkniętych i taki właśnie był cel odbytych przez strażaków ćwiczeń – umiejętność (lub podnoszenie tych umiejętności w przypadku strażaków bardziej doświadczonych) ratowania ludzi z mieszkań. Za pomocą komputera we wnętrzu trenażera wytwarzane są warunki bardzo zbliżone do tych, jakie panują w czasie autentycznych akcji ratunkowych. Jest ogień, dym, wysoka temperatura, a nawet huk imitujący wybuchy np. butli z gazem.

Ćwiczenia w trenażerze odbywają nie tylko strażacy zawodowi, ale także około 200 ochotników z jednostek OSP z terenu powiatu myślenickiego.

Na zdjęciu: Strażacy z PSP podczas ćwiczeń (tu przed wejściem do trenażera). Foto: Maciej Hołuj (więcej zdjęć i relacja z ćwiczeń we wrześniowym, papierowym wydaniu „Sedna”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *