Partnerzy

Poseł Szlachetka o 6 – latkach

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Szlachetka przedstawił podczas konferencji prasowej najważniejsze zmiany ustawy znoszącej obowiązek szkolny dla 6-latków. Zachęcał także do zapoznania się ze specjalnie przegotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej poradnikiem „Rodzice macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego”.

– Zgodnie z naszymi zapowiedziami z kampanii wyborczej oraz zapowiedziami pani Premier Szydło z expose dotrzymaliśmy słowa i przywróciliśmy rodzicom prawo wyboru. Docierają do nas także sygnały o dezinformacji rodziców w temacie nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczące zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków. Stąd dzisiejsza konferencja – mówił poseł Jarosław Szlachetka.

W poradniku „Rodzice macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego” znajdują się m.in. informacje dotyczące zmian w ustawie o systemie oświaty, a także zasadach rekrutacji do przedszkola. Publikacja ma za zadanie poinformowanie rodziców o procedurze odwoławczej w rekrutacji oraz zadaniach gminy w organizacji i prowadzeniu placówek wychowania przedszkolnego. Poradnik wyjaśnia też kwestie związane z zasadami przyjmowania dzieci do klas I szkoły podstawowej, odraczania dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, czy ponownego zapisywania dziecka do klasy I i II szkoły podstawowej. W poradniku znajdziemy także zestawienie najczęstszych pytań rodziców i odpowiedzi ekspertów resortu edukacji.

Jarosław Szlachetka powiedział również, że z myślą o rodzicach dzieci sześcio – i siedmioletnich uruchomione zostały w MEN cztery numery telefonów: 22-34-74-595, 22-34-74-717, 22-34-74-589 i 22-34-74-467. Eksperci resortu edukacji odpowiadają na pytania czy wątpliwości pod nimi od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15.

Warto przypominać, że to ponad milion Rodziców złożyło projekt obywatelskiej ustawy w sprawie zniesienia obowiązku szkolnego dla 6 latków, był też wniosek o referendum. Ale poprzedni rząd to zignorował i potraktował z butą i arogancją. Ponadto z badań wynika, że co drugi rodzic (tj. 58%), który posłał już 6 latka do szkoły, dziś by tego nie zrobił a 30 proc. rodziców, które posłało 6 latka do szkoły, zauważyło, u swoich dzieci problemy z adaptacją w szkole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *