Listy rozżalonych (młodych) artystów

W pierwszej dekadzie grudnia odbył się w MOKiS-ie II Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych. W kilkanaście dni po zakończeniu imprezy do naszej redakcji wpłynęło kilka listów od młodych ludzi, którzy wzięli w niej udział. Oto fragmenty niektórych z nich: Krystian Rogowiec: Proponuję zatrudnić jury, które wykaże bez stronność i nie będzie z roku na rok przyznawało nagród tylko tym samym, dwóm myślenickich szkołom.

Piotr Oleś: Uważam, że przegląd dorobku artystycznego szkół ponadgimnazjalnych to świetna okazja ku temu, aby młodzi ludzie o podobnych pasjach mogli spotkać się w jednym miejscu i wziąć udział we wspólnej rywalizacji. Taka jest idea przeglądu, niestety nie została ona do końca zrealizowana w tym roku. (…) Pozytywne wrażenie wywarła na mnie akustyka sali (nie mylić z panem akustykiem), zrozumienie ze strony innych uczestników oraz wsparcie widowni, która dopingowała nas mimo bardzo dużych problemów technicznych. (…) Drugorzędną sprawą było brak nagłośnienia dla perkusji. Szczerze powiedziawszy pierwszy raz słyszę o konkursie, w którym nie przyznaje się aż trzech pierwszych nagród, przyznając tylko wyróżnienia. Tak właśnie było w kategorii: teatr. Mam rozumieć, że według jury występy stały na tak słabym poziomie, że nikt nie zasłużył na podium? W moim odczuciu nieprzyznanie żadnych miejsc przez jurorów jest bardzo przykre dla wykonawców.

Kacper Karwacki: Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych z nazwy wydaje się być konkursem poważnym, niestety w tym roku według mnie takim nie był. Obsługa i technicy chyba nie do końca wiedzieli, co się wokół nich dzieje (…) Atmosfera konkursu była fajna, bo było to jednak miejsce spotkania wielu młodych i utalentowanych artystów, ale od strony organizatora to totalna porażka. Nie przyznanie paru miejsc, ale za to wręczenie w kategorii solistów miejsc ex aequo i to samym myśleniczanom jest trochę bolesne dla innych wykonawców.

Klaudia Chrobak: Dwa miesiące ciężkiej pracy, czas, pieniądze, zniszczone w 10 minut – takie wrażenia odebrałam po tegorocznym Przeglądzie Dorobku Artystycznym Szkół Ponad gimnazjalnych (…) Próba która zgodnie z obietnicą organizatora miała się odbyć nie doszła do skutku ponieważ nie zdążono z rozłożeniem sprzętu. Pomijam już fakt bardzo nie przyjemnych w obejściu pań sprzątaczek.

Bartosz Wilki: Organizatorzy nie pomyśleli o udostępnieniu magicznego pomieszczenia zwanego „garderobą” (…) W kategorii teatr brały udział dwa zespoły, oba włożyły całe serce i mnóstwo czasu w przygotowanie swoich spektakli. Nie uważam, aby zespoły nie ustrzegły sie błędów, jednak jest to przegląd amatorski, a oba spektakle podobały się widowni. Dlaczego jury nie ukoronowało obu zespołów, tylko jeden?

Postanowiłam po lekturze wyżej zacytowanych listów skontaktować się mailowo z dyrekcją MOKiS w celu wyjaśnienia sprawy. Oto treść odpowiedzi jaką „Sedno” otrzymało od pełniącego funkcję kierownika ds. kultury Zbigniewa Morawskiego: Dzień Dobry! Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu przeprasza za techniczne usterki związane z obsługą akustyczną mające miejsce podczas prezentacji konkursowych. Jury Powiatowego Przeglądu Szkół Ponadgimnazjalnych informuje, że uwzględniło zaistniałą sytuację awarii sprzętu przy ocenie poszczególnych prezentacji. Nadmieniamy, iż zrealizowaliśmy wszystkie prośby i oczekiwania zawarte przez uczestników w kartach zgłoszeń.

Choć nie miałam przyjemności uczestniczyć w Przeglądzie muszę przyznać, że rok rocznie podobne sugestie młodych uczestników docierają do mnie. Pozostaje nam żywić nadzieję, że organizatorzy przyszłych przeglądów uwzględnią sugestię młodych wykonawców, a poziom satysfakcji i zabawy wzrośnie. Bo przecież o to chodzi!

Karolina Kmera

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *